Що таке безпека пацієнта?

З 2019 року Всесвітній день безпеки пацієнтів відзначається у всьому світі щорічно 17 вересня, закликаючи до глобальної солідарності та узгоджених дій усіх країн та міжнародних партнерів для підвищення безпеки пацієнтів. Глобальна кампанія, присвячена її щорічній темі, спрямована на підвищення обізнаності громадськості та глобального розуміння безпеки пацієнтів та прискорення дій зацікавлених сторін для усунення шкоди в охороні здоров'я, якої можна уникнути, і тим самим підвищити безпеку пацієнтів при отриманні медичної допомоги.

Згідно з Указом Президента № 648/2019 від 4 вересня 2019 року, День безпеки пацієнтів проводиться в Україні щорічно 17 вересня. Визнаючи забезпечення безпеки пацієнтів одним із важливих елементів надання якісної медичної допомоги та підтримуючи рішення 72-ї сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я.

Всесвітній день безпеки пацієнтів – це можливість підвищити обізнаність громадськості та сприяти співпраці між пацієнтами, медичними працівниками, політиками та керівниками охорони здоров'я для підвищення безпеки пацієнтів.

Цього року тема – «Удосконалення діагностики для безпеки пацієнтів» під гаслом «Зроби все правильно, зроби це безпечно!», підкреслюючи критичну важливість правильної та своєчасної діагностики для забезпечення безпеки пацієнтів та покращення результатів охорони здоров'я.

Безпека пацієнтів – це структура організованої діяльності, яка створює культуру, процеси, процедури, поведінку, технології та середовище в закладі охорони здоров'я, які послідовно та надійно знижують ризики, зменшують появу шкоди, якої можна уникнути, допускати помилок в меншій ймовірності та зменшити їх вплив на пацієнта, коли вони все ж таки виникають.
За інформацією ВООЗ найпоширеніші ускладнення, які реєструються у пацієнтів при наданні медичної допомоги:

Помилки при прийомі/введенні лікарських засобів;

Хірургічні помилки;

Інфекції, пов'язані з наданням медичної допомоги;

Помилки при проведенні діагностичних досліджень (недостовірні, або запізнілі результати діагностики);

Нещасні випадки з пацієнтом (падіння пацієнта);

Венозна тромбоемболія;

Пролежні;

Небезпечна практика переливання крові;

Неправильна ідентифікація пацієнта;

Небезпечні методи проведення ін'єкцій.
Безпечна система охорони здоров'я – це та, яка вживає всіх необхідних заходів для уникнення та зменшення шкоди за допомогою організованої діяльності, зокрема:

забезпечення прихильності керівництва до безпеки та створення культури, в якій безпека є пріоритетною;

забезпечення безпечного робочого середовища та безпеки процедур і клінічних процесів;

формування компетенцій медичних працівників та покращення командної роботи та комунікації;

залучення пацієнтів та їхніх сімей до розробки політики, моніторингу та спільного прийняття рішень;

створення систем звітування про інциденти, пов'язані з безпекою пацієнтів, для навчання та постійного вдосконалення якісної і безпечної медичної допомоги.

Primum non nocere, з лат., дослівно — Найперше — не зашкодь!, сутнісно — Передовсім, не спричини (хворому) шкоди. Авторство цієї сентенції приписують знаменитому давньогрецькому лікарю Гіппократу.

10 факторів про безпеку пацієнтів на сайті ВООЗ 10 facts on patient safety (who.int)

Завідувачка центром з інфекційного контролю КП «ПОКЛ ім. М.В. Скліфосовського ПОР», лікарка епідеміологиня, Віта ПОСТОЛЬНИК

© 2024 КБУ «ОКЦ» Полтавської обласної ради. Прийом дзвінків здійснюється за безкоштовним телефонним номером - 0-800-502-230