Перейти до основного вмісту

З 16 СІЧНЯ УКРАЇНСЬКА ПРЕСА МАЄ ВИДАВАТИСЬ ДЕРЖАВНОЮ МОВОЮ

16 січня набуває чинності 25 стаття Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”. Згідно з нею усі друковані засоби масової інформації мають видаватись державною мовою.

З цього дня друковані ЗМІ загальнодержавної та регіональної сфер розповсюдження в Україні видаються державною мовою. Якщо ж газети і журнали видаються іншою мовою, вони можуть продовжувати це робити, якщо одночасно з відповідним тиражем видання іноземною мовою видається тираж цього видання державною мовою. Усі мовні версії повинні видаватися під однаковою назвою, відповідати одна одній за змістом, обсягом та способом друку, а їх випуски повинні мати однакову нумерацію порядкових номерів і видаватися в один день, повідомляють в офісі Уповноваженого із захисту державної мови.

“Про цю норму Закону ми попередили всі друковані медіа загальнодержавного і регіонального рівня. В рамках проведення інформаційно-роз’яснювальної кампанії ми ще в минулому році звернулися з відповідними листами до засновників усіх медіа, що за даними Книжкової палати виходили лише російською мовою, та окремо до керівників найбільших видань, суб’єктів, що здійснюють розповсюдження друкованих ЗМІ, у т.ч. до керівництва АТ “Укрпошта”. Сподіваюся, що ніяких сюрпризів не буде і всі будуть неухильно дотримуватися закону і, найголовніше, забезпечувати право громадян на отримання інформації та послуг державною мовою”, – наголосив Тарас Кремінь.

А у точках продажу преси, де продаються друковані ЗМІ, видані іншою мовою, мають також бути доступними для продажу ЗМІ державною мовою.

У 2021 році загальноукраїнських і регіональних видань, які виходили недержавною мовою і не мали українськомовної версії, налічувалось 217 газет та 107 найменувань журналів.

“16 січня – новий етап імплементації норм мовного закону, який безумовно забезпечить збільшення присутності державної мови в публічному просторі та зміцнення її статусу як державної. Української і справді стає більше!”, – наголосив Тарас Кремінь.

Відповідно до 25 статті мовного Закону:

- розповсюдження за передплатою друкованих засобів масової інформації, виданих мовами, іншими ніж державна, допускається за умови забезпечення їх засновниками (співзасновниками) можливості передплати в Україні такого самого видання державною мовою;

- засновники (співзасновники) друкованих засобів масової інформації зобов’язані виготовляти, публікувати і доставляти обов’язковий примірник документів (номери (випуски) друкованих засобів масової інформації) державною мовою у порядку, визначеному законом;

- у кожному місці розповсюдження друкованих засобів масової інформації друковані засоби масової інформації державною мовою мають становити не менше 50 відсотків назв друкованих засобів масової інформації, що розповсюджуються в цьому місці;

- у місці розповсюдження друкованого засобу масової інформації, виданого іншою, ніж державна, мовою, розповсюджується такий засіб масової інформації державною мовою.

Ці вимоги не поширюються на друковані ЗМІ, що видаються винятково кримськотатарською мовою, іншими мовами корінних народів України, англійською мовою, іншою офіційною мовою Європейського Союзу, незалежно від того, чи містять вони тексти державною мовою, та на наукові видання.

Нагадаємо, з 16 липня 2019 року набув чинності Закон про забезпечення функціонування української мови як державної. А з 16 липня 2017 року вступили в дію чергові норми закону, які  стосуються сфери культури і розваг, туристичної сфери, книговидавництва та роботи книгарень, кіновиробництва, демонстрування фільмів в кінотеатрах і на телебаченні тощо.


© 2022 КБУ «ОКЦ» Полтавської обласної ради. Прийом дзвінків здійснюється за безкоштовним телефонним номером - 0-800-502-230