Питання перерахунку пенсії

Пенсійне забезпечення осіб здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон).

Розмір пенсії згідно зі статтею 27 Закону визначається як добуток заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40, на коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25. Таким чином, чим більша тривалість страхового стажу та розмір заробітної плати в особи, тим більший розмір пенсії.

Згідно з абзацом першим частини першої статті 28 Закону мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу (згідно з пунктом 4-1 розділу XV Закону – 25 років страхового стажу для чоловіків та 20 років для жінок, якщо пенсію призначено до 01.10.2011).

За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам (згідно з пунктом 4-1 розділу XV Закону – понад 25 років страхового стажу чоловікам та 20 років жінкам, якщо пенсію призначено до 01.10.2011) пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком (розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність). При цьому наявний в особи понаднормовий страховий стаж не обмежується (абзац другий частини першої статті 28).

За наявності страхового стажу меншої тривалості, ніж передбачено абзацом першим частини першої статті 28 Закону (35 (25) років для чоловіків, 30 (20) років для жінок), мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі, пропорційному до наявного страхового стажу, виходячи з прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом (абзац перший частини третьої статті 28 Закону).

Водночас, постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.2008         № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» (далі – Постанова № 265) передбачено, що у разі коли щомісячний розмір, зокрема, пенсійної виплати (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги сум індексації та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного прожиткового мінімуму.

Для непрацюючих осіб, які досягли віку 65 років, мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі 40 відсотків мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, але не менше прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Частиною третьою статті 42 Закону передбачено, що у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов’язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування). Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму/мінімальної заробітної плати. Пенсіонерам, які працюють (провадять діяльність, пов’язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування), після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності.

Згідно зі статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з  01.01.2021 становить 1769,00 з 01.07.2021 – 1854,00 грн, з 01.12.2021 – 1934 грн, а згідно зі статтею 8 зазначеного закону розмір мінімальної заробітної плати з 01.01.2021 встановлено на рівні 6000,00 грн, з 01.12.2021 – 6500,00 грн.

Враховуючи положення вищезазначених законів органи Пенсійного фонду України з 01.01.2021 здійснили перерахунок пенсій непрацюючим особам, які досягли віку 65 років та мають необхідний страховий стаж, виходячи з розміру мінімальної заробітної плати 6000,00 гри.

Для пенсій, призначених після 01.01.2018, мінімальний розмір пенсії за віком, передбачений абзацом першим частини третьої статті 28 Закону, виплачується після досягнення особою віку 65 років. До досягнення цього віку таким особам може бути призначена державна соціальна допомога на умовах і в порядку, визначених Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям» (абзац другий частини третьої статі 28 Закону).

Призначення та виплата державної соціальної допомоги, зокрема відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям», належить до компетенції Міністерства соціальної політики України.

В разі прийняття Кабінетом Міністрів України відповідного нормативно-правового акту щодо виплати одноразової грошової допомоги відповідним категоріям осіб у зв’язку негативними наслідками поширення на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, органи Пенсійного фонду України будуть здійснювати відповідні виплати у визначених Кабінетом Міністрів України сумах.

Перерахунки пенсій непрацюючим пенсіонерам у зв’язку з підвищенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, будуть здійснені з 01.07.2021, а з 01.12.2021 – у зв’язку з підвищенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, та розміру мінімальної заробітної плати.

З 01.04.2021 відповідно до абзацу п’ятого частини четвертої статі 42 Закону органи Пенсійного фонду України проведуть автоматичні перерахунки пенсій працюючим пенсіонерам (без звернення особи), які на 01.03.2021 набули право на здійснення перерахунку пенсії з урахуванням страхового стажу чи страхового стажу та заробітної плати, що передбачено абзацами першим – третім частини четвертої статті 42 Закону, на найбільш вигідних умовах.

Для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (абзац перший частини другої статті 42 Закону).

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік (за 2020) та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення (за 2018, 2019, 2020), порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення (за 2017, 2018, 2019). Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду України за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим частини другої статті 42 Закону (абзац четвертий частини другої статті 42 Закону).

На виконання положень постанови Кабінету Міністрів України від 16.09.2020 № 849 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат для окремих категорій осіб у 2021 році та в подальшому» органами Пенсійного фонду України буде встановлено:

1) з 01.03.2021 особам, яким виповнилося 80 років і більше, у яких щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, не досягає 10340,35 грн (розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2020 рік), щомісячну компенсаційну виплату в розмірі до 500 гривень у межах зазначеного розміру.

Щомісячна компенсаційна виплата особам, які отримують пенсію та досягли 80-річного віку після 01.03.2021, встановлюватиметься і  виплачуватиметься з дати досягнення ними зазначеного віку.

У разі коли після встановлення зазначеної щомісячної компенсаційної виплати розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), у осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону, з урахуванням страхового стажу, передбаченого абзацом другим пункту 41 розділу ХV Закону (25 років – для чоловіків та 20 років – для жінок), не досягає 2 600 гривень, таким особам надаватиметься доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховуватиметься під час подальших перерахунків пенсії.

2) з 01.07.2021 особам, яким виповнилося 75 років до досягнення        80-річного віку, у яких щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, не досягає розміру середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії за 2020 рік, щомісячну компенсаційну виплату в розмірі до 400 гривень у межах зазначеного розміру.

Щомісячна компенсаційна виплата особам, які отримують пенсію та досягли 75 років до досягнення 80-річного віку після 01.07.2021, встановлюватиметься і вплачуватиметься з дати досягнення ними зазначеного віку.

У разі коли після встановлення зазначеної щомісячної компенсаційної виплати розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації у разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону, з урахуванням страхового стажу, передбаченого абзацом другим пункту 41 розділу ХV Закону (25 років – для чоловіків та 20 років – для жінок), не досягає 2 500 гривень, таким особам надаватиметься доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховуватиметься під час подальших перерахунків пенсії.

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2012 № 908 «Про підвищення рівня соціального захисту ветеранів війни та деяких інших осіб, яким заповнилося 100 і більше років» ветеранам війни, особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, та особам, на яких поширюється дія законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про Жертви нацистських переслідувань», яким виповнилося 100 і більше років, виплата підвищень (надбавок) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, передбачених зазначеними законами, з урахуванням доплат установлених відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України віл 28.12.2011 №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення» та пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №327 «Про підвищення рівня соціального захисту населення» здійснюється у потрійному розмірі.

Іншим особам, яким виповнилося 100 і більше років, встановлюється підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, у розмірі 189,8 гривні.

Постановою № 265 передбачено надання щомісячної державної адресної допомоги в сумі, що не вистачає до розміру прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, особам, передбаченим абзацом першим частини третьої статті 28 Закону, у яких розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі, пропорційному до наявного страхового стажу, виходячи з прожиткового мінімуму,  встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Постановою КМУ від 22 лютого 2021 р. № 127 встановлено, що у    2021 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11. У разі, коли розмір зазначеного підвищення в результаті перерахунку пенсії,  не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії;

з 1 березня у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації, щомісячної компенсації в разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших доплат до пенсій, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), в осіб, які отримують пенсію, призначену відповідно до Закону з урахуванням страхового стажу, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону, не досягає 2 200 гривень, таким особам надається щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсій.

Якщо пенсії, призначені відповідно до Закону за зверненнями, які надійшли по 31 грудня 2020 р. включно, не підвищувалися відповідно до пункту 1 постанови КМУ від 22 лютого 2021 р. № 127, а також не підвищувалися із січня по липень 2021 р. включно у зв’язку із збільшенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність/мінімальної заробітної плати, визначених законом, з урахуванням абзаців першого, третього частини першої та частини другої статті 28, абзацу другого пункту 41 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону, пункту 4 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 3 жовтня 2017 р.    № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», а також з урахуванням щомісячної державної адресної допомоги до пенсії, що виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 р. № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян», з 1 липня 2021 р. до таких пенсій установлюється щомісячна доплата в розмірі 100 гривень у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до законодавства.

Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Закон України «Про Державний бюджет України на 2021 рік».

Постанова Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 № 265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян».

Постанова Кабінету Міністрів України від 16.09.2020 № 849 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат для окремих категорій осіб у 2021 році та в подальшому».

Постанова Кабінету Міністрів України від 26.09.2012 № 908 «Про підвищення рівня соціального захисту ветеранів війни та деяких інших осіб, яким заповнилося 100 і більше років».

Пункти 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2021 року         № 127 Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році.

© 2024 КБУ «ОКЦ» Полтавської обласної ради. Прийом дзвінків здійснюється за безкоштовним телефонним номером - 0-800-502-230